دوشنبه ، 7 بهمن ، 1398مشروح خبر


پروژه احیای750 هکتار از اراضی نازدشت هرمزگان

تاریخ :
منبع : شركت كشت و صنعت شهيد مطهري
لینک :

بازتاب اجرای پروژه  احیای750 هکتار از اراضی نازدشت هرمزگان توسط شرکت کشت و صنعت شهید مطهری

افزايش امنيت، كاهش جرايم، اشتغال زايي و رونق اقتصاد منطقه رودان هرمزگان

روز چهارشنبه 93/3/21 خبرنگاران ایرنا، ایسنا، و روزنامه های دنیای اقتصاد و توسعه اقتصاد به همراه دو تن از کارشناسان روابط عمومی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي از محل اجرای پروژه نازدشت واقع در شهرستان رودان، بخش زیارتعلی، روستای نازدشت دیدار و ضمن بازدید از طرح با مسئولین سیاسی و امنیتی منطقه دیدار و گزارشی به شرح ذیل تهیه نمودند.

پروژه احيای اراضي نازدشت از سال 1388 با تعريف يك پروژه  احياي اراضي  با مسووليت مطالعاتي و اجرايي شركت كشت و صنعت شهيد مطهري آغاز و در 30 ارديبهشت ماه جاري گزارش اختتام پروژه  آن تهيه شد و شامل احداث 250 هكتار باغ مركبات و 500 هكتار اراضي زراعي جمعاً به مساحت  750 هكتار، با سرمايه گذاري بالغ بر 57 ميليارد ريال كه 28 ميليارد ريال از مجموع مبلغ سرمايه گذاري شده  از محل اعتبارات آبياري تحت فشار و توسعه باغات استان و مابقي توسط بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي تأمين و به بهره برداري رسيده است.

تنها شركت فعال بخش غير دولتي احياي اراضي كشاورزي

شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در سال ١٣٦٤ تأسیس و در ابتدا زمینه فعالیت خود را پرورش گل و گیاه های زینتی و تهیه نهال های باغات مرکبات و سیاه ریشه قرار داد. پس از آن ضمن امكان سنجي و ارزيابي نياز هاي كشور به جهت  تکمیل و توسعه  زمینه فعالیت خود با تغییر در اساسنامه، وارد عرصه احیا و اصلاح اراضی و باغات كم بازده شد.

شرکت کشت و صنعت شهید مطهری علاوه بر طراحی و انجام مطالعات تکمیلی درخصوص آب و خاک و زراعت و باغبانی و فضای سبز با بهره گیری از کارشناسان عالی رتبه کشور، در امور اجرايی پروژه های بزرگ احیای باغات و بازسازي اراضی  كم بازده  فعاليت مي كند و به عنوان تنها شركت فعال احياي اراضي كشاورزي غير دولتي كشور تا كنون بيش از 5000 هكتار از اراضي كم بازده كشور را با اجراي طرح هاي زهكشي و اصلاح خاك، آبياري تحت فشار و مديريت آبخيز داري به بهره برداري رسانده است که از آن جمله می توان به پروژه احیای اراضی 700 هكتاري نازدشت واقع در30 كيلومتري بخش رودخانه از توابع شهرستان رودان استان هرمزگان در فاصله 160 كيلومتري بندرعباس اشاره کرد.

پروژه احيای اراضي نازدشت از سال 1388 با تعريف يك پروژه  احياي اراضي  با مسووليت مطالعاتي و اجرايي شركت كشت و صنعت شهيد مطهري آغاز و در 30 ارديبهشت ماه جاري گزارش اختتام پروژه آن تهيه شد و شامل احداث 250 هكتار باغ مركبات و 500 هكتار اراضي زراعي جمعاً به مساحت  750 هكتار، با سرمايه گذاري بالغ بر 57 ميليارد ريال كه 28 ميليارد ريال از مجموع مبلغ سرمايه گذاري شده از محل اعتبارات آبياري تحت فشار و توسعه باغات استان و مابقي توسط بنياد مستضعفان تأمين شده است.

مهندس فضل اله خدایی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت مطهری مهمترين عمليات اجرايي انجام شده پروژه را: مطالعات و آماده سازي 700 هكتار اراضي، خريد 28 قلم ماشين آلات و ادوات، بازسازي و نوسازي ساختمان ها و انبارها به مساحت 1500متر مربع، بازسازي و نوسازي و حفر 14حلقه چاه، احداث شبكه برق و برقدار كردن چاه ها و احداث نهالستان توليد نهال مركبات عنوان كرد و  تاكيد كرد نهالستان ناز دشت، نهالستان نمونه منطقه از لحاظ كيفيت توليد واريته هاي منطبق با شرايط محيط با حداكثر بهره وري توليد است.

وي سطح تحت پوشش آبياري باراني با دستگاه سنتر پوينت در اين پروژه را 450 هكتار و آبياري 50 هكتار را به روش نواري (تيپ) و آبياري 250 هكتار باغات مركبات احداث شده را به روش قطره‌اي اعلام و احداث نهالستان و گلخانه به مساحت 3 هكتار و احداث 5000 متر ديوار حفاظتي باغات به ارتفاع 2 متر را از ديگر اقدامات مهم اين پروژه برشمرد.

مدير پروژه ناز دشت، باغات احيا شده در اراضي نازدشت را مجموعاً 250 هكتار اعلام كرد كه: 228 هكتار آن به مركبات پرتقال، نارنگي، ليمو و گريب فروت و 20هكتار به نخيلات و 2 هكتار به انگور با واريته ويژه مقاوم به شرايط منطقه اختصاص يافته است  و افزود حدود 450 هكتار از اراضي به زراعت گندم، جو، كلزا و ذرت اختصاص يافته كه طي امسال بيش از 1000 تن گندم در بخشي از  اراضي برداشت شده است.

 آقای مهندس خدایی مدیر عامل شرکت مطهری و مجری احیای باغات و زمین زراعی نازدشت گفت:  در اجراي اين پروژه نسبت به برقي نمودن 10 حلقه چاه عميق و احداث شبكه برق به طول 13600 متر و بازسازي و مرمت 16 حلقه چاه عميق و رينگ کردن چاه هاي حفر شده با استخرهاي ذخيره آب به طول 8.5 كيلومتر نيز اقدام شد.

گفتني است رياست سازمان جهاد كشاورزي استان هرمزگان وقت در مراسم افتتاح اين پروژه  اين طرح را اولين و بزرگترين طرح آبياري تحت فشار جنوب شرق كشور برشمرد.

مزيت هاي خاص منطقه نازدشت

مهندس محمد رضا بابايي مدیر فنی شركت كشت و صنعت شهيد مطهري  با اشاره به مطالعات ويژه ميداني آب و خاك اراضي ناز دشت و حاصلخيزي اراضي گفت: ميانگين توليد گندم كشور زیر 4 تن در هكتار و ذرت علوفه اي 35 تن در هكتار است در حالي كه در اراضي ناز دشت به ازاي هر هكتار 5تن گندم و 60تن ذرت علوفه ای برداشت شده كه در نوع خود كم نظير است از طرفي به جهت شرايط اقليمي آفات و بيماري هاي مركبات در اين منطقه بسيار محدود و ناچيز است و به نوعي به جهت استفاده كم از سموم دفع آفات بخش عمده اي از محصولات باغي شركت نازدشت توليدات ارگانيك محسوب مي شود تا جايي كه به جهت قرنطينه بودن منطقه در پروژه گلخانه اي ويژه براي توليد نهال مركبات از طريق بذر ايجاد شد و پيش بيني مي شود به زودي بخش قابل توجهي از نياز هاي منطقه به نهال هاي مقاوم مركبات با واربته هاي پربازده را تامين كند.

مهندس بابايي سه خصوصيت مهم سازگاري با اقليم منطقه، بازارپسندي و ثمر دهي در زمان هاي متفاوت از پيك توليد بازار را از خصوصيت هاي مهم نهال هاي توليد شده در نهالستان دشت ناز برشمرد و گفت:  براي ما افتخار است كه كشاورزان منطقه حتي خورده مالكان اطراف با الگو برداري از نحوه انتخاب واريته هاي مركبات و مديريت كاشت و داشت و برداشت پروژه نازدشت اقدام به بهره وري بيشتر از منابع خاك و آب منطقه كرده اند.

تاثيرات سياسي و امنيتي پروژه

همچنين سرهنگ مجيدي حاجي زاده فرمانده نيروي انتظامي شهرستان رودان با اشاره به نقش اشتغال زايي در كاهش جرايم و بزهكاريهاي اجتماعي گفت: اجراي اين پروژه در نازدشت و روستاهاي زيارتعلي، احمدآباد و حتي رودان منجر به كاهش قابل توجه جرايم خرده فروشي مواد مخدر و ساير بزهكاريهاي اجتماعي و حتي افزايش امنيت منطقه براي سرمايه گذاري شده است به ويژه آنكه معدن كروميت رودان در نزديكي همين منطقه اخيراً به بهره برداري رسيده است.

بخشدار محترم رودخانه آقای جعفر کرامتی از توابع شهرستان رودان گفتند: در حال حاضر بيش از يكصد نفر به صورت مستقيم در پروژه نازدشت با ميانگين تعداد  خانوار حدود 8 نفر اشتغال دارند و طبق پيش بيني هاي صورت گرفته كارشناسان در زمان ثمردهي كليه باغات بيش از 11 هزار نفر روز كارگر روزمزد امكان اشتغال فصلي را در پروژه خواهند داشت كه با توجه به وضعيت محروم منطقه تاثير به سزايي در شرايط امنيتي، اقتصادي و سياسي بر جاي گذاشته به طوري كه ایشان صريحاً اعلام كرد كه به واسطه اين پروژه منطقه مهاجر پذير شده است و ساخت و سازهاي بي رويه و غير قانوني در جوار پروژه نازدشت رو به ازدياد است.

تاثيرات اقتصادي

برآورد كارشناسان شركت كشت و صنعت شهيد مطهري حاكي است كه در سال جاري حدود 950 تن گندم، 226 تن جو، 600 تن ذرت دانه اي از اراضي زير كشت برداشت شود و افزون بر آن تا سال 1396پيش بيني مي شود حدود 1000 تن پرتقال، 248 تن نارنگي ،136 تن ليمو ، 256 تن گريپ فروت، 6 تن انگور از باغات اصلاح شده برداشت شود.

حاشيه گزارش

ö    در سال 1367 مهندس قاسمي نژاد كه در حال مديريت و نگهداري و اجراي طرح مطالعات اوليه  اراضي نازدشت بود توسط اشرار منطقه با شليك شش گلوله در ساختمان اداري  نازدشت به شهادت مي رسد كه به منظور گراميداشت ياد و خاطره اش و با هدف شادي روح او در ابتداي برنامه بازديدكنندگان فاتحه اي قرائت كردند.

ö    تا چند سال گذشته راه دسترسي به اراضي خاكي و كارشناسان شركت مجري  به برق دسترسي نداشتند كه به محض تامين برق منطقه با هدف افزايش بهره وري شبكه برق رساني اراضي و برقي كردن چاه موتورها در دستور كار قرار گرفته است.

ö    به جهت تاثيرات اشتغال زايي و آباداني پروژه منطقه نازدشت با وجود فاصله 65 كيلومتري از محور مواصلاتي شهرستان رودان مهاجر پذير شده و به گفته بخشدار منطقه رودخانه ساخت و ساز غير قانوني در اراضي بنياد مستضعفان افزايش يافته و نياز به ساماندهي دارد.

ö      معدن كروميت منطقه رودخانه نيز به جهت افزايش امنيت منطقه اخيرا به بهره برداري رسيده است و بيش از  40 نفر اشتغال زايي دارد.

ö    با وجود پيش بيني كارشناسان در شناسنامه پروژه براي برداشت محصول مركبات در سه سال آينده برآورد كارشناسان شركت حاكي از برداشت قابل توجه محصول مركبات طي سال آينده دارد.

ö    حاصلخيزي زمين هاي زراعي نازدشت بر اساس مطالعات كارشناسان خارجي قبل از انقلاب باعث شده تا طرح احداث فرودگاه براي صادرات محصولات نازدشت به صورت ناقص در منطقه اجرا شود و همين امر حاكي از پتانسيل صادراتي محصولات توليدي اراضي نازدشت است.

ö    ساختمان تقريبا فرسوده اراضي نازدشت مشهور به كاخ قوام از دوران ستم شاهي در بهترين نقطه آب و هوايي اراضي و مشرف بر باغات ايجاد شده و با توجه به اهميت اصلاح اراضي و اشتغال زايي منطقه پس از تخصيص بودجه در اولويت هاي بعدي بازسازي شركت قرار خواهد گرفت.